Korduma kippuvad küsimused Windows Serveri õige litsentsimise kohta koos kliendilitsentsidega
Windows Serverit saab kasutada kõigis versioonides alates 2008. aastast Standard Editionis või sõltuvalt versioonist ka Datacenter Editionis, kus lisaks tuum- või protsessoripõhisele litsentsimisele on vaja ka serverilitsentse, kusjuures kasutajatele on vaja täiendavaid kliendilitsentse. Järgnevates KKK-des selgitatakse, kuidas Microsofti litsentsimudel töötab ja milliseid võimalusi CAL-d pakuvad siinkohal.
Kuidas töötab Microsofti litsentsimissüsteem?
Kõik Windows Serveri versioonid on saadaval eri versioonidena, mis - lihtsustatult öeldes - erinevad teenuste ja funktsioonide ulatuse, samuti nende skaleeritavuse poolest. Microsofti litsentsimissüsteemi aluseks on füüsiliste või virtuaalsete serverite arv või serveriteenustele juurdepääsu omavate töötajate ja seadmete arv - sõltuvalt sellest, kas valite Core- või Server/CAL-põhise litsentsimise.
Mis vahe on põhilitsentsidel ja server/CAL-litsentsidel?
Core-põhise litsentsimise puhul alates Windows Server 2012 või isegi protsessoripõhise litsentsimise puhul kuni versioonini 2008 sõltub nõutavate serverilitsentside arv lihtsalt serveri jõudlusest. Paljudel väiksematel ettevõtetel või organisatsioonidel on aga kasutusel oluliselt väiksema jõudlusega server, millega litsentsimine tuumade kaudu ei ole praktiliselt seotud.
Litsentsimine serverite/CALide kaupa pakub siinkohal alternatiivi, sest see võtab arvesse eelkõige kasutajate või seadmete arvu, kes kasutavad serveri funktsioone; see kehtib (sõltuvalt versioonist) ka väiksema arvu virtuaalsete serverite kohta.
Millal on Windowsi serveri/kliendi juurdepääsulitsentsid kasulikumad?
Nagu eespool juba mainitud, pakub Microsoft vanemate Windows Serveri versioonide puhul valikuvõimalust tuumapõhise ja CAL-põhise litsentsimise vahel, mis on tavaliselt ainus valikuvõimalus standardversiooni puhul.
See CAL-põhine litsentsimine annab eelkõige väiksematele ettevõtetele, kes kasutavad ettevõtte serverit, võimaluse kasutada Windows Serveri tarkvara madalama hinnaga.
See kehtib eriti juhul, kui töötajate arv on väiksem või kui serveri võimsus oleks Core-põhise litsentsimise jaoks liiga väike. Sellisel juhul on juurdepääsupõhiste litsentsidega litsentsimine Windows Serveri eeliste kasutamise ökonoomsem viis, sest serverilitsentsi jaoks tuleb osta ainult nii palju kliendilitsentse, kui on töötajaid, kes Windows Serverit tegelikult kasutavad.
Millised eriomadused kehtivad CALidega serverilitsentside puhul?
Microsofti kliendilitsentsidel põhinev litsentsimudel nõuab esmalt serveri litsentsimist koos vastava serverilitsentsi versiooniga 2008-2019. See serveritarkvara sisaldab juurdepääsu kuni kahele kasutajale või seadmele üksnes haldusülesannete täitmiseks. Administraatoritel ei ole aga lubatud teha sellega muid tegevusi, näiteks kirjutada ja lugeda e-kirju - selleks on neil vaja kasutaja- või seadme CAL-i nagu kõigil tavalistel töötajatel.
Serveri CAL-mudeli puhul eraldab Microsoft litsentside haldamine seega serveri litsentsimise üksikute kasutajate või lõppseadmete litsentsimisest. Ainult vastav CAL annab neile õiguse kasutada Windowsi serverit ja selles sisalduvaid teenuseid. Seega sisaldab kliendilitsents puhtalt juurdepääsuõigusi kliendi/serveri keskkonnas, kuid ilma eelneva tarkvara paigaldamiseta.
Kas CAL-d ühilduvad erinevate Windows Serveri versioonidega?
CALid on põhimõtteliselt alati versioonipõhised, st neil peab alati olema vähemalt sama või kõrgem versiooninumber kui vastaval serverilitsentsil. Näiteks kasutajad, kellel on Windows Server 2012 R2 jaoks CAL, saavad seda kasutada peamiselt vastava litsentsiga serverile juurdepääsuks. Lisaks on need allapoole ühilduvad - st 2012 R2 versiooni CAL-iga saab kasutada ka kõiki vanemaid serverversioone, st 2012, 2008 R2 ja 2008 (downgrade).
Teisalt ei ole võimalik kasutada Windows 2019 litsentsiga serverit, mille jaoks tuleb osta vastav CAL (upgrade).
Erandiks sellest reeglist on Windows Server 2012 CAL-d, millega on võimalik kasutada ka hilisema 2012 R2 versiooniga litsentseeritud serverit. Teisest küljest on Windows Server 2008 ja 2008 R2 kaks erinevat versiooni ja 2008 CAL ei anna kasutajale õigust kasutada uuemat serverversiooni 2008 R2.
Millised CAL-tüübid on saadaval Windows Serverile?
Kliendilitsents on alati üksiklitsents, mis annab õiguse kas ühele kasutajale (User CAL) kasutada Windows Server'i või ühele Windowsiga lõppseadmele (Device CAL). Kui kasutaja või lõppseadme litsents on juba antud, ei ole seda tavaliselt võimalik teistele töötajatele või arvutitele üle kanda. See menetlus vastab vastavale teisele CAL-tüübile. Samuti on välistatud juurdepääs muule kui ettevõtte enda serverile. Selle piirangu eeliseks on ka suurem andmeturve, sest see välistab teiste kasutajate või seadmete juurdepääsu.
Millised on erinevused User CAL ja Device CAL vahel?
Põhimõtteliselt ei erine Windows Serveri kasutajatele ja lõppseadmetele mõeldud kliendilitsentsid funktsioonide ulatuse poolest. Kasutaja ja seadme CALid erinevad pigem eeliste poolest, mida vastav CAL-tüüp kasutamise ajal pakub. Need määratakse kindlaks ka kasutajate arvu ja arvutite või Windowsiga lõppseadmete arvu vahelise suhtega, samuti serveri teenuste ja andmete kasutamise sagedusega. See võib ka ettevõtte eri osakondades erineda.
Millised on Device CAL-i eelised?
Seadmega seotud litsents on töökeskkonnas nii praktiline kui ka majanduslik eelis, eriti kui erinevad töötajad jagavad ühte lõppseadet - olgu see siis PC või sülearvuti jne -, sest nad ei kasuta pidevalt Windowsi serveriteenuseid. Siinkohal oleks liiga ebamajanduslik anda igale isikule oma User CAL.
Eriti väiksemates ettevõtetes, kus inimesed töötavad näiteks vahetustega, on täiesti piisav seade CAL. Serverile saab juurdepääsu kas kohapeal, töökohal või isegi teel, kui tegemist on mobiilse seadmega.
Millised on kasutaja CAL-i eelised?
Kuna kasutusluba on isikupõhine, ei ole kasutaja serverile juurdepääsul seotud kindla lõppseadmega ega kindla asukohaga, kui juurdepääs toimub alati vaheldumisi ainult ühest seadmest. See mängib rolli ka siis, kui töötaja soovib kogu aeg Windows serverile ligi pääseda. Kasutaja CAL pakub seega seadmest sõltuva CAL-i ees eelise, et kasutaja saab kasutada välist sülearvutit vms - näiteks kliendi juures või teises kohas -, et pääseda ligi oma ettevõtte Windowsi serveri andmetele ja teenustele. User CAL on seega praktiline ka kodukontoris, sest nii on juurdepääs kõigile olulistele andmetele, ilma et oleks vaja sõltuda konkreetsest arvutist.
Device CAL või User CAL - milline juurdepääsulitsents millise ettevõtte struktuuri jaoks?
Enne CAL-idega litsentsimise ostuotsuse tegemist peaksite te seetõttu selgeks tegema, milline CAL-tüüp sobib kõige paremini Windows Serveri teenuste kasutamiseks teie ettevõttes. Valik kahe erineva CAL-i vahel hõlmab ka võimalust kombineerida Device CAL-i ja User CAL-i mis tahes viisil; see võimaldab eriti paindlikku serveriteenuste õiguste haldamist. Paljudes töökeskkondades on Windows Serveri ühetaoline kasutamine - kas kasutajate või seadmete jaoks mõeldud CAL-dega - pigem erand.
Ülevaade kõigist Windows Serveri serveri/CAL litsentseerimise olulistest punktidest
Järgmised põhipunktid võtavad kokku kõik, mida peate teadma enne Windows Serveri CAL-de ostmist litsentsimudeliga Server Licence plus Client Access Licences:
1. Windows Serveri Server/CAL litsentseerimise aluseks on kõigepealt serveri litsentseerimine. Serverilitsents sisaldab ainult administraatorite haldusõigusi, töötajate kasutusõigusi ei ole.
2. Seega vajab iga töötaja eraldi kliendilitsentsi, et kasutada nii Windows Serveri funktsioone kui ka teenuseid.
3. Seda CAL-i saab väljastada kas kasutaja CAL-i üksikisikule või seadme CAL-i ühele lõppseadmele - ja (ilma Software Assurance'ita) mõlemal juhul ainult üks kord.
4. CAL-i ei saa hiljem kasutada teine isik (User CAL) või teine lõppseade (Device CAL).
4. Valik Device CAL ja User CAL vahel välistab ka kasutusviisi muutmise (User CALilt Device CALile ja vastupidi).
5. Siiski on võimalik kasutada Windowsi serveri jaoks kasutajakõlblikke CAL-sid ja seadmekõlblikke CAL-sid kombineeritult.
6. Kliendilitsentsi versioon peab olema vähemalt sama, mis serverilitsentsi versioon, või kõrgem või uuem serveriversioon. Lubatud on alandamine madalamale Windowsi serveri versioonile - näiteks Windows Server 2019 CAL kehtib ka Windows Server 2012 jaoks; uuendamine on aga välistatud.
7. Windows Server 2012 ja Windows Server 2012 R2 versioonid on erandiks: siin on lubatud serveriteenuste vastastikune kasutamine koos 2012 või 2012 R2 CAL-ga.
Milliste Windows Serveri versioonide jaoks on Wiresoftilt saadaval CAL-dokumente?
Järgnev loetelu annab kiire ülevaate sellest, milliseid CAL-sid leiate Wiresofti veebipoest üksiklitsentsidena - lisaks vastavatele serverilitsentsidele:
- Windows Server 2008
- Windows Server 2008 R2
- Windows Server 2012 ja 2012 R2
- Windows Server 2016 Standard ja Datacenter
- Windows Server 2019 Standard ja Datacenter
Tuleb veel kord märkida, et Windows Server 2008 ja 2008 R2 põhinevad erinevatel operatsioonisüsteemidel, seega ei ole võimalik kasutada 2008 R2 versiooni koos Windows Server 2008 CALiga - erinevalt Windows Server 2012 ja 2012 R2, kus võrreldavaid piiranguid ei ole.
Windows Server CAL-de ostu ja nõustamise kombineerimine Wiresoftiga
Wiresofti veebipoest leiate kõik komponendid Windows Serveri täielikuks litsentsimiseks koos serverilitsentsidega ja kliendilitsentsidega versioonidele 2008 kuni 2019 - ja seda eriti soodsa hinnaga! Praktiliste individuaalsete litsentside abil ei kohandata Windows Serveri kasutamist mitte ainult vastavalt töötajate või arvutite arvule, vaid ka majanduslikult.
Kõigi meie tarkvaratoodete puhul saate kasu ka soodsamast hinnast võrreldes kallima alghinnaga. Seda seetõttu, et meie tarkvarapakkumine koosneb originaalsetest, kasutamata Microsofti programmidest ja juurdepääsulitsentsidest Euroopa ettevõtetelt, mis ei vaja neid - on seega täielikult toimiv ja 100% töökorras - ilma igasuguste piiranguteta.
Kui ostate Wiresoftilt Microsofti tarkvara ja CAL-teenuseid, olete alati kindlal poolel - ja võite kasutada ka meie pädevat nõustamist. Seega, kui teil on küsimusi CALide litsentseerimisvajaduste kohta, võtke meiega ühendust telefoni, e-posti või chat'i teel.